środa, 17 września 2014

10 książek

I kolejne zaległości.. Połączę dwie sprawy - pierwsza to 10 książek które są dla mnie ważne i tu dziękuję za zaproszenie od Mili  - a druga sprawa to wyzwanie u Uli i 10 rzeczy o mnie- a dokładnie to co lubię

Kolejność książek przypadkowa :)
1. Dzieci z Bullerbyn - książka która wzbudza we mnie ciepłe uczucia, uwielbiam opisy ich pokoików na poddaszu, zabawy po prostu życie. Nie tak dawno przeczytałam ją kolejny raz:)
2. Świat Dysku - Pratchetta , świetnie napisana seria , bardzo rozwijająca wyobraźnię . Trudno mi wybrać konkretną książkę , jak dla mnie każda jest zachwycająca
3. Świat Zofii - Gaarder Jostein ,  dzięki niej filozofia przestała przerażać i nawet wydaje się do ogarnięcia ...jeżeli w ogóle to możliwe
4. Chłopi - Władysława Reymonta , opisy przyrody , pór roku - piękne i bardzo refleksyjne
5. Jeżycjada - Małgorzaty Musierowicz , ponownie trudno wybrać jedną książkę. Uwielbiam za historie niby z życia , a nie do końca . Humor i pozytywne nastawienie - lubię do tych książek wracać .
6. Hallo,Pan Bóg?Tu Anna - Fynn , filozofia w innej odsłonie. Spojrzenie na świat z innej perspektywy - dziecka.
7. Winnetou - Karol May , swego czasu wszystkie książki Maya pożerałam wręcz , pasjonował mnie tamten świat . A Winnetou nie przeczytałam do końca , nie byłam w stanie przebrnąć przez opis śmierci bohatera - ryczałam jak bóbr.
8.Egipcjanin Sinuhe - Mika Waltari, po fascynacji życiem Indian , zafascynował mnie świat starożytnego Egiptu. Piękna choć ciężka książka , o wielu przesłaniach , nie tylko opowieść o dawnym życiu.
9. Coelho i jego książki - tak wiem , wielu uznaje go za pseudofilozofa . Ale do mnie przemawia ta prostota , bo człowiek prosty jest wbrew opiniom - tylko sam sobie utrudnia życie.
10. Poezja Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej , za delikatność i dosadność jednocześnie 


Oczywiście lista , poszerzyłaby się o kolejne dziesiątki, niech pozostanie tak jak jest . Bo im dłużej się zastanawiam to dopisałabym inne...i tak można by chyba długo zmieniać listę 10 ;)


7 komentarzy:

 1. bardzo bliskie jest mi Twoje zestawienie .... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niektóre książki oczywiście znajome, a te nieznajome ładnie opisałaś, więc chyba muszę do nich zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To niezmiernie mi miło , i zachęcam do zerknięcia :)

   Usuń
 3. z paroma tymi książkami też się spotkałam ;-), podzielam opinię

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzieci z Bullerbyn - pozycja obowiązkowa, raz w roku musi być!
  Musierowicz - chcę sobie wszystkie książki skompletować - ale muszą być używane ;) tak sobie wymyśliłam i już ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde słowo :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...